صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 45

موضوع: وضعیت دلار

 1. Top | #1
  اکسل آنلاین
  اکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلاین

  تاریخ عضویت
  آذ ۱۳۹۰
  شماره عضویت
  340
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  میانگین پست در روز
  0.56
  نوشته ها
  848
  می پسندم
  710
  مورد پسند : 947 بار در 574 پست
  ویندوز و مرورگر

  وضعیت دلار

  وضعیت دلار[فقط کاربران سایت اجازه دیدن این لینک را دارند. ]
  وضعیت دلار
  بهای مبنای تک نرخی کردن ارز چند است؟/باید به دلار ۱۵۰۰ تومانی عادت کنیم وضعیت دلار

  بازار مالی - به نظر می رسد بازار ارز در نرخ 1515 تومانی دلار به تعادل کوتاه مدت رسیده است.

  علی حق: بازار آزاد ارز دو روز کاری گذشته را با قیمت یکسان 1515 تومان برای هر دلار آمریکا به پایان رسانده است.
  یعنی در جریان معاملات نیم روز، ابتدا قیمت دلار با یک جهش قیمتی به محدوده 1530 تا 1550 تومان می رسد، سپس در جریان معاملات بعدازظهر سیر نزولی تا 15151 ادامه می یابد. امروز صبح هم بهای دلار از 15151 تومان به 1530 تومان افزایش یافته است.
  یعنی همان روند دو روز پیش تکرار شده است.
  حال باید منتظر ماند و دید آیا امروز بعدازظهر هم بازار با قیمت 1515 تعطیل می شود یا نه. پاسخ مثبت به این انتظار بدین معنا خواهد بود که بازار ارز در حال خو گرفتن با قیمت 1500 تومانی دلار است. یا به تعبیر اقتصادی در حال طی دوران تعادل در نرخ جدید است. نرخی که بدون تردید طرف عرضه یعنی بانک مرکزی در شکل گرفتن و حفظ ثبات آن تاثیرگذار بوده است. آن در شرایطی که رییس جمهوری دستور اصلاح وضعیت بازار را صادر کرده است.
  بر این اساس به نظر می رسد بانک مرکزی در باب دو گلایه مطرح در خصوص وضعیت بازار ارز که به رشد قیمت و بی ثباتی قیمت معطوف بوده، تنها بازگرداندن آرامش به بازار را در دستور کار خود قرار داده است و قصد کاهش قیمت ها را ندارد. حداقل روند قیمتی سه روز گذشته این فرضیه را تایید می کند.
  البته نزول قیمت جهانی طلا تا 1584 دلار این نگرانی را ایجاد کرده که در صورت ادامه این روند، بانک مرکزی برای جلوگیری از افت محسوس قیمت سکه، برای دوره ای کوتاه مدت به افزایش بیشتر قیمت دلار تن دهد. به هر حال پیش بینی ها نشان از این دارد که قیمت طلا طی یک ماه آینده روند صعودی نخواهد داشت. بر این اساس این احتمال وجود دارد که حفظ قیمت های فعلی سکه، بازار آزاد ارز را برای پذیرفتن قیمت 1600 تومانی دلار برای یک دوره کوتاه مدت تحت فشار بگذارد و سپس دوباره قیمت 1500 تومانی فعلی بر بازار حاکم شود.
  گذشت از این حتی اگر بانک مرکزی در حال تدارک شرایط لازم برای تک نرخی کردن نرخ ارز باشد، باز هم نیازمند برقراری یک تعادل میان مدت در بازار آزاد است. لذا در صورت حفظ قیمت 1500 تومانی در بازار، شرایط برای تک نرخی کردن دلار در حول و حوش این قیمت وجود خواهد داشت.
  در تجربه ای مشابه که در سال 81 اجرا شد: قیمت دلار در بازار آزاد در پایان سال 80 به 792 تومان رسیده بود. این در شرایطی بود که قیمت رسمی دلار 175 تومان بود. لذا دولت در سال 81، نرخ 795 تومان را به عنوان تک نرخ حاکم اعلام کرد. نرخی فاصله بازار از آن طی سال 81 در بیشترین حالت به 4 تومان رسید.
  محدوده 790 تومانی پس از توسط دولت برای تک نرخ بازار هدفگذاری شد که طی سال 80 بازار آزاد با آن خو گرفت. البته این نرخ پایین تر از بهای آزاد طی سال های 78 و 79 بود که بین 863 تا 816 تومان نوسان داشت.
  اما تفاوت موجود میان شرایط موجود و یک دهه پیش این است که در طول سه سال پیش از اجرای سیاست تک نرخی کردن ارز، بهای بازار آزاد سیر نزولی طی کرده بود ولی حالا بازار به سمت قیمت های بالاتر هدایت می شود.
  گفتنی است دو سال پس از تک نرخی شدن ارز در سال 81، نرخ دلار به بهای دو سال پیش از اجرای این سیاست افزایش یافت.
  لذا صعود نرخ دلار تا 1500 تومان آن هم در ماه های پایانی سال، نرخی نخواهد بود که به این زودی ها از ذهن بازار پاک شود.


  [فقط کاربران سایت اجازه دیدن این لینک را دارند. ] نوشته شده توسط در پنجشنبه هشتم دی 1390
  کاربر مقابل پست عزیز225 عزیز را پسندیده است: excelonline

 2. Top | #2
  اکسل آنلاین
  اکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلاین

  تاریخ عضویت
  آذ ۱۳۹۰
  شماره عضویت
  340
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  میانگین پست در روز
  0.56
  نوشته ها
  848
  می پسندم
  710
  مورد پسند : 947 بار در 574 پست
  ویندوز و مرورگر
  دلار مسافري 1300 تومان شد  تشكيل كارگروه كنترل نرخ ارز
  دنياي اقتصاد- روز گذشته گرچه در بازار غيررسمي قيمت‌ها با افزايش اندكي همراه بود، اما قيمت ارز بازار فرعي كه از سوي بانك مركزي تعيين مي‌شود از 1300 تومان فراتر رفت. افزايش نرخ بازار فرعي كه شامل سرفصل‌هايي چون فروش ارز مسافرتي و واردات به مناطق آزاد است در حالي رخ داده است كه شوراي پول و اعتبار براي كنترل نرخ ارز در بازار كارگروه تشكيل داده است.
  </b>

  بانك مركزي ارز بازار فرعي را گران كرد
  دلار مسافری، 1300 تومان را پشت سر گذاشت
  گروه بازار پول- مسعود رضا طاهری: قیمت دلار در بازار دیروز نوسان چندانی نداشت، به طوری که نسبت به نرخ روز سه‌شنبه تنها 10 تومان افزایش داشت که در روزهای اخیر رقم زیادی به حساب نمی‌آید. دلیل ذکر شده برای ثبات نسبی قیمت دلار در بازار، تحویل دلار‌های پیش‌فروش شده هفته قبل به نرخ‌های 1395 تومان تا 1410 تومان عنوان شده است. از این رو دلار با افت تقاضا روبه‌رو شد.
  در عین حال همان‌طور که پیش‌تر پیش‌بینی شد افزایش شدید قیمت دلار بازار فرعی یا به تعبیری ارز مسافری بالاخره دیروز اتفاق افتاد و دلار مسافری مرز 1300 تومان را درنوردید. بانک ملی دیروز نرخ آن را 1297 تومان ثبت کرد که ارزان ترین قیمت دلار مسافری بود. سایر بانک‌ها به ویژه بانک‌های شاخص خصوصی این قیمت را بین 1300 تا 1305 تومان اعلام کرده‌اند. اگر قیمت ارز مسافری بانک ملی ملاک گرفته شود طی دو ماه گذشته دلار مسافری از 1174 تومان با 123 تومان افزایش تا 1297 تومان گران شده است. اما با توجه به اینکه قیمت آن در سایر بانک‌ها فراتر از 1300 تومان شده می‌توان افزایش 130 تومانی آن را در مدت مورد اشاره متصور بود. بازار فرعی از زمان تصدی معاونت ارزی بانک مرکزی توسط سید کمال سیدعلی مورد توجه قرار گرفت.
  وی کوشید تا با تعیین قیمت ارز برای واردات در مناطق آزاد دسترسی و ریخت و پاش برخی به منابع ارزی ارزان به قیمت مرجع را محدود کند. در این راستا با این استدلال که نباید به مسافران و گردشگران مرفه عازم خارج از کشور ارز ارزان فروخت، مقرر شد تا 2000 دلار مسافری به نرخ جدید و به اصطلاح بازار فرعی فروخته شود. این رقم نیز که مرتبا فاصله اش با نرخ بازار آزاد بیشتراز 300 تومان می‌شد، خود به جایگاهی جدید برای سفته‌بازی و سودجویی برخی صرافان و دفاتر خدمات مسافری و تبانی با برخی سودجویان تبدیل شد. از این رو بانک مرکزی تصمیم گرفت تا به مرور قیمت دلار بازار فرعی را نیز افزایش داده و فاصله قیمت آن را با قیمت دلار بازار آزاد کاهش دهد. اكنون با رسیدن قیمت آن به بیش از 1300 تومان فاصله قیمت آن با نرخ بازار به حدود 200 تومان کاهش یافته است. ادامه این روند شاید نهایتا موجب برچیده شدن بساط دلار مسافری شود . تقریبا از زمان آمدن کیانی راد، معاون ارزی جدید به بانک مرکزی کم کم افزایش قیمت دلار مسافری سرعت بیشتری به خود گرفت و نهایتا از اول دی ماه با اعلام خبر دستورات جدید رییس‌جمهور به بانک مرکزی در اعمال سیاست‌های جدید عرضه ارز، افزایش قیمت دلار بازار فرعی با افزایش روزانه تقریبا 20 تا 30 تومانی همراه بوده است. در واقع با وجود تمایل ظاهری دولت و وزارت اقتصاد به کنترل و کاهش قیمت ارز، رویه جاری افزایش قیمت ارز برای مصارف غیر ضرور کشور را هدف گرفته و در عین حال تمرکز بیشتر بانک مرکزی عرضه ارز با نرخ مرجع برای واردات ضروری قرار گرفته است. دیروز بانک مرکزی قیمت دلار مرجع را با 3 تومان افزایش تا 1115 تومان بالا برد. قیمت دلار در بازار با 10 تومان افزایش تا 1520 تومان بالا رفت که افزایش 10 تومانی آن نوسان اندکی در روزهای اخیر است. اختلاف قیمت دلار رسمی و غیر رسمی دیروز به 405 تومان رسید. البته سایر ارزها نیز بین 10 تا 15 تومان افزایش داشتند. که پوند انگلیس، درهم امارت، دلار کانادا و دلار استرالیا در این ردیف هستند. در عین حال قیمت صد ین ژاپن با افت مواجه بود.
  بازار سکه
  در بازار سکه همزمان با افت قیمت طلا در بازار‌های جهانی و ثبات تقریبی قیمت دلار آمریکا قیمت سکه با 3000 تومان کاهش تا 607 هزار تومان افت کرد. سکه طرح قدیم بدون تغییر ماند و نیم سکه و ربع سکه به ترتیب 2000 تومان و 4000 تومان کاهش یافتند.قیمت طلا در بازار‌های جهانی در آستانه سال نو میلادی به دلیل فروش عمده با کاهش مواجه شد.خبر آنلاين در اين باره نوشت: کارشناسان تا یک ماه دیگر به صعود قیمت طلا خوش‌بین نیستند. اين سايت با اشاره به افت 200 دلاري طلا در يك ماه و نيم گذشته نوشت در حال حاضر این سوال مطرح شده است که افت قیمت طلا تا کی ادامه خواهد یافت؟
  اخیرا سایت کیتکو که از سایت‌های تخصصی باسابقه در حوزه طلا است، نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که نشان می‌دهد، برخی کارشناسان بر این باورند که قیمت طلا طی سال میلادی جدید تا 1270 دلار کاهش خواهد یافت. البته در این میان برخی نیز از طلای 2 هزار دلاری سخن گفته بودند.با این وجود این نظرسنجی نشان داد که دیگر از پیش‌بینی‌های 2 هزار و پانصد دلاری و نیز فراتر از 3 هزار دلار خبری نیست و تمامی پیش‌بینی‌های بازار طلا در حال تعدیل هستند.البته فروکش نسبی بحران اقتصادی در اتحادیه اروپا و نیز آمریکا در تعدیل این پیش‌بینی‌ها بسیار موثر بوده است. البته خوش‌بین‌های بازار بر این باورند که افت این روزهای طلا به دلیل افزایش مقطعی عرضه در بازار است. عرضه‌هایی که هم از سوی مردم و هم از سوی برخی کشورها برای تامین نقدینگی صورت گرفته است.با این وجود جمع‌بندی کارشناسان این است که طلا تا ژانویه کاهش می‌یابد اما سرمایه‌گذاران طلا نیاز دارند که چشم‌اندازهای طولانی‌تری از 6 ماه یا حتی یک ساله را در نظر بگیرند. به هر حال، ادامه نگرانی‌ها در مورد اروپا همچنان پتانسیل رشد را در طلا ذخیره خواهد کرد.ادامه مشکلات اتحادیه اروپا سبب می‌شود که اوراق قرضه خریداری نشوند و اگر این اتفاق بیفتد، این امر به افزایش قیمت طلا کمک خواهد کرد.چون اکثر نرخ‌هاي بهره‌ در کشورهای غربی کاهش داشته و به صفر نزدیک شده است که این فرصت را به وجود می‌آورد که هزینه نگهداری طلا نادیده گرفته شود.همچنین بحران بدهی در اروپا مردم را در مورد ارزهای متزلزل نگران می‌کند. با این میزان نقدینگی‌های شناور در برنامه‌های انبساطی بانک‌های مرکزی مانند فدرال رزرو، این ترس وجود دارد که هنگامی که اقتصاد جهانی دوباره رشد کندی داشته باشد، کنترل این محرک‌های بازار سخت باشد.
  کاربر مقابل پست عزیز225 عزیز را پسندیده است: reza3120

 3. Top | #3
  اکسل آنلاین
  اکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلاین

  تاریخ عضویت
  آذ ۱۳۹۰
  شماره عضویت
  340
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  میانگین پست در روز
  0.56
  نوشته ها
  848
  می پسندم
  710
  مورد پسند : 947 بار در 574 پست
  ویندوز و مرورگر
  [فقط کاربران سایت اجازه دیدن این لینک را دارند. ]
  [فقط کاربران سایت اجازه دیدن این لینک را دارند. ]خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: بورس

  بعد ازاعلام غير قانوني بودن فعاليت فاركس از ابتداي امسال توسط سازمان بورس،200 شركت در اين خصوص شناسايي شدند كه جديدترين آمار كه توسط ايسنا منتشر شده است از زيان 400 هزار دلاري سرمايه گذاران فاركس حكايت دارد.

  به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، بعد ازاعلام غيرقانوني بودن فعاليت فاركس در ابتداي امسال توسط سازمان بورس، تعداد200 شركت در اين خصوص شناسايي شدند كه تحت عناوين قانوني خود را كارگزار معرفي كرده و براي مشتريان خود خدمات جديد در بازار سرمايه ارائه مي‌دادند.
  اين شركت‌ها فعاليت‌هايي در زمينه مشتقات ارزي و ابزارهاي مالي مبتني بر دلار انجام مي دادند و در زمينه مشتقات ارزهاي دنيا از قبيل آپشن و فيوچرز ارز كه مواضع شرعي آن‌ها زير سوال بود و 95 درصد آن‌ها منتهي به ضرر مي‌شد، فعاليت مي‌كردند كه فعاليت اين گونه شركت‌ها از ابتداي امسال جمع‌آوري شد.
  به اين ترتيب شركت‌هاي بزرگي كه اطلاعات خود را در اختيار سازمان بورس گذاشتند، به سمت فعاليت مشروع در بازار سرمايه هدايت شدند و پرونده برخي شركت‌هاي زيان‌ده به مجتمع جرايم يارانه‌اي ارجاع شد.همچنين علاوه بر تعطيلي برخي شركت‌ها، برخي از اين پرونده‌ها با همكاري سازمان بورس حل و فصل شد و شركت‌ها به درخواست مشتريان تمكين كرده و جبران خسارت كردند.
  بعد ازمتوقف شدن فعاليت اين شركت‌ها زيان هنگفتي متوجه سرمايه گذاران شد و سازمان بورس با ايجاد سايت ويژه دريافت شکايت از زيان ديدگان فارکس اعلام كرد كه اشخاص زيان ديده با مراجعه به اين سايت و ارائه اطلاعات در خصوص شرکت و مديران آنها، به سازمان بورس در جهت شناسايي شرکتها کمک کنند.
  اما بعد از راه ‌اندازي امكان شكايت از طريق سايت سازمان بورس وبه صورت غير حضوري، حجم شكايات وارده به دليل ترس از به خطر افتادن آبرو، به نتيجه نرسيدن شكايت و يا سرمايه گذاري‌هاي خانوادگي و رفاقتي بسيار كمتر از حد مورد انتظار بود و بسياري از زيان‌ديدگان از طرح شكايت صرف نظر كردند.

  سرمايه گذاران چقدر ضرر كردند؟
  با اين حال طبق آمار اداره حقوقي سازمان بورس كه در اختيار ايسنا قرار گرفته است، تاكنون 23 شكايت مكتوب توسط زيان ديدگان به سازمان بورس ارائه شده است كه اين افراد در مجموع از فعاليت در شركتهاي فاركسي 383 هزار و 624 دلار زيان كرده اند.
  به اين ترتيب طبق شكايت‌هاي ارائه شده به سازمان بورس، كساني كه در شركت‌هاي فاركسي سرمايه گذاري كردند از950 دلار تا 4 هزار دلار،5 هزار دلار،2 هزار دلار،20 هزار دلار،12 هزار دلار و 50 هزار دلار دچار زيان شدند و در مجموع 383 هزار و 624 دلار ضرر كردند.
  در حالي اين ميزان خسارت تنها از طريق شكايت‌هاي مكتوب برآورد شده است و قطعا ميزان خسارت وارده به اشخاص بسيار بيشتر از اين ميزان است كه ساير شكايات نيز به صورت تلفني به سازمان ارائه شده است كه اين افراد از طرح شكايات به دلايل ذكر شده صرفنظر كردند علاوه بر اينكه برخي پرونده‌ها حل و فصل شد و خسارت افراد جبران گرديد لذا برآورد دقيقي از ميزان دقيق خسارت وارده نمي‌توان ارائه داد.

  زيان ديدگان از شركت‌ها خسارت بگيرند
  پرويزشيري زاده ـ مدير پيگيري تخلفات سازمان بورس ـ در اين زمينه به ايسنا گفت: سازمان بورس در حالي شكايت هاي افراد را مديريت كرده و كارگزاران فاركس را تحت تعقيب قرار مي دهد كه افراد زيان ديده بايد خسارت خود را از همان شركتها دريافت كنند و با مراجعه به شركتهايي كه در آنها سرمايه گذاري كردند، ضرر خود را جبران كنند.
  وي با بيان اينكه از طريق سايت سازمان بورس شكايت از اشخاص حقيقي و حقوقي دريافت شد، افزود: افراد زيان ديده با مراجعه به سايت سازمان بورس مي توانند نسبت به ارائه اطلاعات در خصوص اين شركتها و ميزان خسارت وارده اقدام کنند.
  به گفته شيري زاده، پرونده شكايت افراد كه به صورت مكتوب به سازمان بورس ارسال شده است به زودي به دادگاه جرائم رايانه‌اي ارجاع مي شود.

  فعاليت‌هاي فاركس در ايران كنترل شد
  در اين راستا معاون حقوقي سازمان بورس در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اعلام كرد: فعاليت‌هاي فاركس در ايران كنترل شده است وتهديدي عليه سرمايه‌گذاران در كشور وجود ندارد ولي افراد بايد مراقب باشند كه در دام تبليغات مجدد شركت‌هاي فاركس و فعاليت‌ آن‌ها نيفتند.
  به گفته فهيمي، شركت‌هاي بزرگي كه اطلاعات خود را در اختيار سازمان بورس گذاشتند به سمت فعاليت مشروع در بازار سرمايه هدايت شدند و پرونده برخي شركت‌هاي زيان‌ده به مجتمع جرايم يارانه‌اي ارجاع شده است.همچنين علاوه بر تعطيلي برخي شركتها، برخي از اين پرونده‌ها با همكاري سازمان بورس حل و فصل شد و شركت‌ها به درخواست مشتريان تمكين كرده و جبران خسارت كردند.
  فهيمي همچنين اعلام كرد كه اين گونه شركت‌ها در هر زماني تحت تاثير نوسانات ارز اعم از افزايش يا كاهش قيمت ارز ممكن است دوباره وارد عرصه فعاليت شوند و سرمايه‌هاي افراد را به اين سمت هدايت كنند بنابراين ممكن است اين نوسانات تهديدي براي مردم باشند و مردم و رسانه‌ها بايد هوشيار باشند.

  [فقط کاربران سایت اجازه دیدن این لینک را دارند. ] نوشته شده توسط در جمعه نهم دی 1390 و ساعت 13
  Like2 کاربر پست عزیز225 عزیز را پسندیده اند . excelonline,reza3120

 4. Top | #4
  اکسل آنلاین
  اکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلاین

  تاریخ عضویت
  آب‍ ۱۳۹۰
  شماره عضویت
  64
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  میانگین پست در روز
  0.01
  نوشته ها
  20
  می پسندم
  7
  مورد پسند : 28 بار در 15 پست
  ویندوز و مرورگر
  رکورد عجیب دلار !!!


  به گزارش خبرنگار بورس نیوز نرخ دلار با افزایش قابل توجه 180 تومانی نسبت به روز گذشته به 1780 تومان رسید که حاکی از رشد بیش از 10 درصدی است .ظاهرا هیچ برنامه ای برای کنترل نرخ دلار وجود ندارد .
  Like2 کاربر پست hamid1353 عزیز را پسندیده اند . عزیز225,reza3120

 5. Top | #5
  اکسل آنلاین
  اکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلاین

  تاریخ عضویت
  آب‍ ۱۳۹۰
  شماره عضویت
  64
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  میانگین پست در روز
  0.01
  نوشته ها
  20
  می پسندم
  7
  مورد پسند : 28 بار در 15 پست
  ویندوز و مرورگر
  قيمت ارز در بازار تهران در تاريخ

  90/10/12
  ساعت دلار يورو کانادا استراليا پوند درهم
  11:42 1,610 2,060 1,628 1,635 2,520 438
  12:07 1,630 2,065 1,628 1,635 2,520 440
  12:18 1,640 2,075 1,628 1,635 2,520 440
  13:54 1,680 2,110 1,680 1,700 2,580 445
  15:18 1,700 2,150 1,680 1,730 2,600 455
  16:34 1,780 2,300 1,700 1,750 2,600 455
  قيمت ها به تومان ميباشند
  Like4 کاربر پست hamid1353 عزیز را پسندیده اند . excelonline,mojtaba3898,عزیز225,reza3120

 6. Top | #6
  اکسل آنلاین
  اکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلاین

  تاریخ عضویت
  آذ ۱۳۹۰
  شماره عضویت
  340
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  میانگین پست در روز
  0.56
  نوشته ها
  848
  می پسندم
  710
  مورد پسند : 947 بار در 574 پست
  ویندوز و مرورگر
  رییس کل بانک مرکزی تهدید به استعفا کرد

  آیا بهمنی می رود؟  کد مطلب : 100991 16 دی 1390 ساعت 11:53
  فرارو- این روزها همه بانک مرکزی را ملامت می‌کنند. گفته می‌شود علمکرد بانک مرکزی نه درمان، بلکه نمک بر زخم‌های اقتصاد پاشیده است. در این گیر و دار اخباری مبنی بر تهدید به استعفای رییس بانک مرکزی منتشر شده است؛ گفته می شود بهمنی برای ماندن در بانک مرکزی شروطی اعلام کرده است.

  به گزارش فرارو، روز گذشته خبرگزاری فارس گزارش داد که محمود بهمنی ادامه فعالیت خود را در این بانک به همکاری دستگاههای مرتبط و نیز آزادی عمل در تعیین سیاست‌های بانک مرکزی مشروط کرده است.

  این درحالی است که صندوق بین المللی پول پیشتر، در گزارش خود از تاثیر تحریم ها ی ایران، بانک مرکزی ایران را فاقد استقلال لازم برای چاره‌جویی ارزیابی کرده بود.

  اقتصاد ایران شاهد روزهایی تاریخی است، در یک روز قیمت دلار دویست تومان افزایش یافت. علت هر چه باشد این ثبت تاریخی، بانک مرکزی را متوجه اتهام ناکارآمدی کرده است، نهادی که مسئول تنظیم بازار ایران و جلوگیری از تورم است.

  سیاست‌های بانک مرکزی ناکارآمد خوانده می‌شود و این درحالی است که تحریم‌های جدید خرید نفت از ایران را نشانه گرفته است. اما خود این تحریم‌ها معمایی جدید را پیش روی بانک مرکزی نهاده است، نهادی که برخی گمان می‌کنند که حضور پر رنگ قوه مجریه استقلال آن را با چالش مواجه کرده است.


  سیاست های بانک مرکزی در حوزه سکه و ارز
  کارشناسان معتقدند عملکرد بانک مرکزی در عرضه سکه و طلا، تلاش برای پایین نگهداشتن نرخ ارز باعث به هم خوردن جو روانی و به هدر رفتن منابع کشور شده است. آن ها می گویند که سیستم بانکی ناکارآمد بوده و دخالتهای نابجای این نهاد دولتی در بازارهای مختلف ارز و وضعیت را بدتر کرده است. سیاست‌های بانک مرکزی برای تدبیر در این زمینه موجبات ایجاد صف‌های طولانی برای خرید ارز و سکه را فراهم و عملا دردی را درمان نکرد.

  چندی پیش رییس اتاق بازرگانی تهران سیاست‌‌های بانک مرکزی در مورد ارز را زمینه ساز بحران در این بخش ارزیابی کرده بود. آل اسحاق گفته بود که فعالان اقتصادی به شدت نگران تداوم قیمت ارز هستند چرا که نرخ ارز در تمام ارکان اقتصاد کشور نقش کلیدی داشته و ملتهب نگه داشتن فضای تبادلات ارزی و عدم قاطعیت در اتخاذ یک تصمیم خسارات فراوانی را به همراه دارد.

  برخی از نمایندگان مجلس عنوان کرده اند که التهاب در بازار ارز به خاطر تکاپوی دولت برای تامین کسری بودجه ای است که طرح هدفمندی یارانه‌های تحمیل کرده است. خباز عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این رابطه معتقد است که یکی از دلایل افزایش قیمت طلا و دلار این است که دولت با فروش دلار دولتی بیش از 1200 تومان و دلار آزاد بیش از 1500 تومان در بازار بخشی کسری بودجه خود را جبران می‌کند.

  تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران
  درحالیکه برخی از کارشناسان و فعالان سیاسی و اقتصادی در ایران، تحریم‌ها را بر ایران موثر نمی‌دانند و معتقدند که این کار استقلال ایران را افزوده و ایران می‌تواند نیازهای خود را از کشورهای دوست و همراه تامین کند، برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که باید از خام اندیشی دور شده و به مدیریت تحریم‌ها پرداخت.

  درهمین راستا صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد، بانک‌های دولتی ایران در اثر تحریم‌های اقتصادی ضربه خورده اند به نحوی که دولت مجبور به تجدید ساختار مالی آنها شده است.

  در این گزارش آمده است که تحریم‌ها همچنین تامین مالی مبادلات تجاری و پرداخت‌های خارجی را مشکل کرده و باعث انصراف شرکت‌ها از سرمایه گذاری در ایران شده است. به گفته صندوق بین‌المللی پول یکی از راه‌های مقابله با این وضع، انضباط در سیاست پولی است، اما دامنه اختیارات بانک مرکزی در تعیین سیاست پولی بسیار محدود شده است.

  رییس بانک مرکزی نیز البته در نشستی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران عنوان داشته بود که تحریم‌ها ایران را در دو سال آینده در شرایط دشوار اقتصادی قرار خواهد داد، بهمنی گفته بود که باید در دوسال آینده به نوعی اقتصاد کشور اداره شود که گویی در شعب ابی‌طالب گرفتار شده است.

  رنجش بانک مرکزی از عدم استقلال
  حجم بدهی دولت به بانک‌ها و بانک‌ها به بانک مرکزی رقم بالایی است که نشان دهنده آن است که دولت دست خود را هر وقت بخواهد در جیب بانک مرکزی کرده و کسری بودجه خود را جبران می‌کند. کوشش دولت برای تامین کسری بودجه با فروش منابع ارز و طلا نشانه‌‌ای از همین رویکرد دولت است. از سویی دیگر عدم ثبات در مدیریت این نهاد اقتصادی را نیز می‌توان مورد اشاره قرار داد.

  خود بانک مرکزی البته نیاز به بازسازی دارد و از عدم ثبات مدیریتی رنج می‌برد. پس از بازداشت و برکناری حمید پورمحمدی قائم مقام بانک مرکزی، این دستگاه اقتصادی دولت بدون قائم مقام اداره می‌شود، پیشتر شنیده می‌شد که قائم مقام بانک مرکزی، مدیر سایه و اصلی این نهاد اقتصادی است که منویان دولت را پیش می‌برد. از سویی دیگر از آبان ماه که حسین قضاوی معاون سابق بانک مرکزی برای مدیریت بانک اکو به کشور ترکیه رفت، بانک مرکزی جاگیزینی برای این معاونت پیدا نکرده است.

  تصمیمات پرنوسان بانک مرکزی در زمینه‌های مختلف و عدم ثبات در حوزه مدیریتی از سوی دیگر شبهه عدم استقلال بانک مرکزی را تقویت کرده است.

  استقلال بانک مرکزی توصیه کارشناسان است، چیزی که گویا دغدغه رییس این نهاد دولتی نیز می‌باشد، اگر چه رییس آن بارها در عیان و در اظهار نظرهای رسمی با رد عدم استقلال خود گفته است که اگر روزی ببیند که استقلال ندارد حتما استعفا خواهد داد.

  اما دیروز یک مقام آگاه در گفتگو با فارس خبر از نهان داده و گفته است که رئیس کل بانک مرکزی پس از برگزاری مجمع اخیر این بانک ضمن گلایه از شرایط حاکم در نظام تصمیم‌گیری در مورد سیاست‌های پولی، ادامه کار در بانک مرکزی را تنها مشروط به همکاری دستگاه‌های مرتبط و آزادی عمل در تعیین سیاست‌های بانک مرکزی کرده است.

  به نظر می رسد بهمنی همان طور که صندوق بین المللی پول و برخی از کارشناسان داحلی معتقدند می‌داند که از استقلال لازم برخوردار نیست اما او تنها در نهان است که گفته است در صورت اصرار برخی دستگاه ها بر ادامه سیاست‌های فعلی ادامه همکاری به عنوان رئیس کل بانک مرکزی بسیار مشکل می‌باشد، آیا این آگاهی و اظهار نظر غیر علنی به مرحله اعلام عمومی خواهد رسید و سکاندار بانک مرکزی استعفا خواهد داد؟
  وضعیت دلار [فقط کاربران سایت اجازه دیدن این لینک را دارند. ] [فقط کاربران سایت اجازه دیدن این لینک را دارند. ] [فقط کاربران سایت اجازه دیدن این لینک را دارند. ]

 7. Top | #7
  اکسل آنلاین
  اکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلاین

  تاریخ عضویت
  آذ ۱۳۹۰
  شماره عضویت
  340
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  میانگین پست در روز
  0.56
  نوشته ها
  848
  می پسندم
  710
  مورد پسند : 947 بار در 574 پست
  ویندوز و مرورگر
  بهمنی در گفتگو با مهر:
  دلار باز هم ارزان می‌شود/ برنامه‌ای برای حذف دلار مسافری نداری
  م

  رئیس کل بانک مرکزی با اعلام برنامه‌های جدید بانک مرکزی برای ثبات و تعادل بخشی نرخها در بازار ارز، از کاهش نرخ دلار در روزهای آتی خبر داد و گفت: این بانک هیچ برنامه‌ای برای حذف دلار مسافری ندارد.

  تعدیل، تعادل و ثبات بازار ارز؛ برنامه اصلی بانک مرکزی

  محمود بهمنی در گفتگو با مهر با اعلام اینکه بانک مرکزی برای تعادل بخشی و ثبات بازار ارز یکسری برنامه هایی دارد که آنها را به اجرا در خواهد آورد، گفت: البته به صلاح نیست که این برنامه ها را در رسانه ها اعلام کنیم.

  رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه برنامه اصلی بانک مرکزی تعدیل، تعادل و ثبات بازار ارز و قیمتهاست، افزود: نرخها به طور حتم بیش از آنچه که در حال حاضر کاهش یافته است، با کاهش مواجه خواهد شد.

  رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر اینکه قیمت دلار به سمت ثبات و تعادل پیش خواهد رفت، گفت: بانک مرکزی شب گذشته هیچ گونه جلسه ای در مورد بازار ارز با حضور مدیران بانکها یا مسئولان دیگر اقتصادی کشور نداشته است.

  دلار مسافری حذف نمی‌شود

  وی در پاسخ به این سئوال که آیا بانک مرکزی قصد دارد دلار مسافری را حذف کند، تصریح کرد: اصلا چنین چیزی صحت ندارد و بانک مرکزی به هیچ وجه قصد حذف دلار مسافری را ندارد.

  بهمنی ادامه داد: در حال حاضر بر اساس اطلاعیه ای که بانک مرکزی صادر کرده است، دلار مسافری که پیش از این دو هزار دلار بود، با 50 درصد به 1000 دلار کاهش یافته است.

  وی تصریح کرد: در عین حال ،برای کودکان دو تا دوازده سال نیز ارز مسافری به همین میزان ارائه می شود، بنابراین هیچ گونه مشکلی در اخذ دلار مسافری وجود ندارد.

  بهمنی در پایان اعلام کرد: بانک مرکزی اخیرا هیچ گونه جلسه ارزی با مسئولان اقتصادی، مدیران بانکها و اقتصاددانان نداشته است.

  کاهش نرخ ارز بازار سکه را آرام کرد

  در همین حال، رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به اینکه کاهش نرخ ارز توانسته 2 تا 3 هزار تومان قیمت سکه را در بازار کاهش دهد، گفت: با توجه به وضعیت فعلی بازار ارز، پیش‌بینی روزهای آینده بازار سکه چندان امکان‌پذیر نیست.

  محمد کشتی‌آرای در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کاهش نرخ ارز در بازار و تاثیر آن بر قیمت سکه گفت: با توجه به کاهشی که روز گذشته در بازار ارز شاهد آن بودیم، قیمت سکه نیز 2 تا 3 هزار تومان در واکنش به این تغییر قیمت، کاهش داشته است.

  رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر افزود: با توجه به نوسانات نرخ ارز، پیش‌بینی روزهای آینده بازار سکه چندان امکان‌پذیر نیست، چراکه اصولا این روزها پیش‌بینی در اقتصاد کار راحتی نیست.

  وی تصریح کرد: قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد امروز تهران، 625 هزارتومان، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 615 هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی 299 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 150 هزار تومان، هر قطعه سکه یک گرمی 78 هزار تومان و یک گرم طلای 18 عیار نیز 59 هزار و 100 تومان است.

 8. Top | #8
  اکسل آنلاین
  اکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلاین

  تاریخ عضویت
  آذ ۱۳۹۰
  شماره عضویت
  340
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  میانگین پست در روز
  0.56
  نوشته ها
  848
  می پسندم
  710
  مورد پسند : 947 بار در 574 پست
  ویندوز و مرورگر
  [فقط کاربران سایت اجازه دیدن این لینک را دارند. ]
  به گزارش «همیان»، مجله اقتصادی بیزینس ویک طی گزارشی از وضعیت بازار ارز در ایران نوشت با اعلام خبر احتمال بالا بردن نرخ بهره برای تثبیت بازار توسط رئیس کل بانک مرکزی ایران، واحد پول این کشور روز چهارشنبه پس از کاهش ارزش بی سابقه ای که در اوایل هفته تجربه کرده بود، مجددا با افزایش ارزش روبرو شد.
  بهمنی همچنین به صورت ضمنی تایید کرد که بخشی از علت کاهش ارزش ریال در روزهای اخیر مربوط به تاثیرات روانی ناشی از تحریم جدید آمریکا بوده است.
  این گزارش افزود: اظهارات محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران را می توان نشانه روشنی از تاثیر گذاری تحریم ها بر اقتصاد متکی به نفت ایران دانست. روزنامه های چاپ ایران روز چهارشنبه از قول بهمنی نوشتند: «نوسانات پیش آمده در بازار ارز در روز های اخیر پیش از هر چیز نتیجه عوامل روانی بوده و نمی تواند ادامه داشته باشد.» وی افزود: «من این را با اطمینان کامل می گویم که تحریم ها مشکلی برای اقتصاد کشور ایجاد نمی کنند. با علم به این موضوع، دشمن به ایجاد تنش های روانی دل بسته است. اگر ما مرعوب آثار روانی شویم در واقع در زمین دشمن بازی کرده ایم.»
  بر اساس ای گزارش، ارزش ریال در برابر دلار روز چهارشنبه مجددا افزایش یافت و هر دلار معادل 15100 ریال معامله شد. این در حالی بود که دو روز پس از امضای بسته جدید تحریم ایران توسط رئیس جمهور آمریکا، ارزش ریال در روز دوشنبه به پائین ترین میزان ارزش خود رسیده بود و هر دلار آمریکا در بازار ارز ایران معادل 17800 ریال معامله شده بود. هر چند این تحریم ها قرار است از 6 ماه دیگر به مرحله اجرا گذاشته شوند، اما تاثیراتی را بر بازار ایران بر جای گذاشته است.
  رئیس کل بانک مرکزی ایران همچنین از احتمال افزایش نرخ بهره سپرده های بانکی برای تثبیت بازار ایران در کنار اقدامات دیگر خبر داد.
  وی افزود: «دولت در صدد کنترل بازار ارز است و بزودی اقداماتی را انجام خواهد داد. نرخ دلار درآینده نزدیک کاهش خواهد یافت.» وی اضافه کرد: « استفاده از ابزارهای مالی و پولی نظیر انتشار اوراق قرضه با نرخ سود بالا در دستور کار قرار گرفته تا بتوانیم نقدینگی سرگردان را به بانک ها هدایت کنیم.» وی این اقدام را اولویت اول بانک مرکزی ایران اعلام کرد.
  مسئولان ایران در روزهای اخیر به فروشندگان ارز دستور داده بودند تا دلار را به قیمت 14000 ریال بفروشند که این مسئله موجب سردرگمی و عدم انجام معامله توسط بسیاری از صرافان شد. سایر فروشندگان ارز نیز با سرپیچی از دستور مقامات دلار را به قیمت 15600 ریال فروختند.
  بهمنی اعلام نکرد که دولت چگونه قصد دارد نوسانات بازار ارز را کنترل کند، اما پایین نگه داشتن نرخ ارز چندان محتمل به نظر نمی رسد. در مقابل بانک مرکزی ایران می تواند با تزریق ارز و افزایش نرخ بهره، بازار ایران را تثبیت نماید.
  یک کارشناس اقتصادی گفت، یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ ارز را می توان دستور دولت به بانک ها برای کاهش نرخ بهره سپرده ها دانست. در حالی که بانک ها نرخ بهره 17.5 درصد را به عنوان سود سپرده یک ساله در نظر گرفته بودند، بانک مرکزی نرخ بهره را تا 14 درصد پایین آورد و سپرده گذاران را تحریک به بیرون کشیدن پول های خود از بانک ها و خرید طلا و دلار کرد.
  بر اساس این گزارش در آمد سرشار ایران حاصل از فروش نفت در سال های اخیر منبعی برای بالا نگه داشتن ارزش ریال بوده است. اما این سیاست در دراز مدت و با توجه به فشارهای سیاسی و اقتصادی وارده بر اقتصاد ایران از سوی غرب نمی تواند جوابگو باشد. به نظر می رسد، افزایش نرخ بهره نیز در دراز مدت نخواهد توانست علاج کاهش ارزش ریال باشد.
  جان آلترمن، کارشناس مسائل ایران در مرکز مطالعات استراتژیک بین المللی در واشینگتن، اظهار داشت: « به نظر نمی رسد ترس از کاهش ارزش 30 درصدی ریال را بتوان با افزایش 3 یا 4 درصدی نرخ بهره مرتفع کرد.
  تازه ترین تحریم آمریکا علیه ایران، شرکت ها و موسسات مالی خارجی طرف معامله با بانک مرکزی ایران را از آغاز یا ادامه انجام معاملات با نهادهای مالی آمریکایی باز می دارد. دولت اوباما تلاش می کند با اقدامات گوناگون از تاثیر این تحریم ها بر قیمت جهانی نفت و فشارها بر متحدان کلیدی آمریکا که به نفت ایران وابسته هستند، بکاهد.
  ایران در واکنش به این اقدام آمریکا، تهدید کرده که در صورت عملی شدن این تحریم ها تنگه هرمز، مسیر استراتژیک ترانزیت نفت که حدود یک ششم نفت مورد نیاز روزانه جهان از آن می گذرد را خواهد بست.
  اظهار نظرهای مقامات آمریکا و ایران قیمت نفت را به بالای 100 دلار در هر بشکه رسانده است. ایران، چهارمین صادر کننده بزرگ نفت جهان است که حدود 4 میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند. اقتصاد ایران به میزان 80 درصد به درآمدهای حاصل از فروش نفت وابسته است.
  [فقط کاربران سایت اجازه دیدن این لینک را دارند. ] نوشته شده توسط در جمعه شانزدهم دی 1390 و ساعت 19:45

 9. Top | #9
  اکسل آنلاین
  اکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلاین

  تاریخ عضویت
  آذ ۱۳۹۰
  شماره عضویت
  340
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  میانگین پست در روز
  0.56
  نوشته ها
  848
  می پسندم
  710
  مورد پسند : 947 بار در 574 پست
  ویندوز و مرورگر
  ایران اکونومیست: سال 1390 را می‌توان سال تحولات ارزی و به عبارت بهتر سال افزايش نرخ ارز نامید. نرخ دلار در بازار کشور از ابتدای سال تاکنون رشد 52 درصدی را نشان می‌دهد.  بر این اساس در حالی که دلار در 14/1/90 با نرخ 1115 تومان به فروش می‌رسید، در تاریخ 12/10/90 با رکورد جدیدي به مرز 1700 تومان رسيد. این در حالی است که بیشتر این افزایش در 2 ماه اخیر اتفاق افتاده به طوری که قيمت دلار از ابتداي هفته‌ گذشته بيش از 200 تومان افزايش داشته است. بعضا دیده می‌شود حتی افرادی که نسبت به خرید و فروش ارز اطلاع چندانی ندارند، وارد این بازار شده و پول‌های خود را در خرید ارز سرمایه‌گذاری می‌کنند. تغییر متناوب معاونان بانک مرکزی نیز در کنترل بازار ارز چندان موثر نبوده است. همین طور بارها رییس کل بانک مرکزی، از اجرای سیاست‌های جدید این نهاد برای مبارزه با پدیده‌ای که بانک مرکزی از آن به عنوان سفته‌بازی یاد می‌کند، سخن گفته است. وعده دلار 1000 تومانی نیز یکی از وعده‌هایی بوده که محمود بهمنی در این مدت به آن اشاره کرد؛ وعده‌هایی که هرگز به وقوع نپیوست. اما التهاب بازار طلا و ارز را باید بیشتر در بسته پولی سال 1390 دید. بسته‌ای که فارغ از تغییرات شاخص قیمت‌ها در بازار، اقدام به تعیین نرخ سود بانکی كرده است.
  نکته عجیب در اینجا آن است که در گذشته مسوولان اقتصادی، دلیل «عدم تمکین نسبت به ماده 92 قانون برنامه پنجم مبنی بر تبعیت نرخ سود بانکی از تورم» را کمک به تولید عنوان می‌کردند و اجازه افزایش سود سپرده‌ها و به تبع آن تسهیلات را ندادند و نرخ سود سپرده یکساله همچنان 12 درصد باقی ماند. در صورتی که اخیرا قرار است بانک مرکزی به نشر پول پرداخته و با نرخ 18 درصد به بانک‌ها اعتبار اعطا كند تا از تولید حمایت شود. معلوم نیست باید این تناقض رفتاری را نوعی ناهماهنگي در تيم اقتصادي دانست یا اینکه باید گفت سیاست‌گذاران پولی دچار یک سردرگمی‌شده‌ به طوری که بدون هدف در وادی اقتصاد به این سو و آن سو خود را به امواج سپرده‌اند؟ اگر قرار است نرخ تسهیلات بانکی افزایش یابد، چرا همین نرخ برای سپرده‌های مردم در نظر گرفته نمی‌شود تا هم منابع سالم پولی به دست آید و هم جلوی این همه تلاطم که در بازارهای ارز و طلا و مسکن ایجاد شده، گرفته شود. اخيرا هم در خبرها آمده بود که از اقتصاددانان دعوت شده است تا راهکاری برای برون‌رفت از آشفتگی‌های بازار ارز بیابند. این موضوع مانند آن است که ریاضیدانان کشور جمع شوند تا بگویند که 2 ضرب در 2 می‌شود چند؟
  راهکار ایجاد ثبات در بازار همان عمل به قانون است و اینکه کسی یا نهادی خود را بالاتر از قانون نداند. اگر قانون بد است باید آن را اصلاح کرد نه آنکه به آن بي‌اعتنايي نمود. در هر صورت با انتشار پول تنها می‌توان وضعیت را بدتر کرد و راه رفع کمبود پول تنها و تنها همان عمل به ماده 92 قانون برنامه پنجم است تا با افزایش سود بانکی، تقاضاهای غیر موثر از بازار خارج شود. در این صورت حرکت موج‌وار نقدینگی نیز در بازارهای طلا و ارز متوقف شده یا دست کم به میزان زیادی کاهش می‌یابد.

 10. Top | #10
  اکسل آنلاین
  اکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلایناکسل آنلاین

  تاریخ عضویت
  آذ ۱۳۹۰
  شماره عضویت
  340
  عنوان کاربر
  کاربر سایت
  میانگین پست در روز
  0.56
  نوشته ها
  848
  می پسندم
  710
  مورد پسند : 947 بار در 574 پست
  ویندوز و مرورگر
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي‌كند
  معماي «نرخ دلار» در بورس
  دنياي اقتصاد- در شرايطي كه اين روزها نوسان‌هاي پي‌ ‌در ‌پي و البته شديد قيمت ارز توجه همه به ويژه تصميم‌گيران و تصميم‌سازان اقتصاد كشور را به خود جلب كرده است، بازار سرمايه نيز به لطف اين رویداد با بازگشت قيمت سهام به مدار مثبت مواجه شده است؛ اتفاقي كه از آن به عنوان «رونق دلاري بورس» ياد مي‌شود، زیرا كه بيش از 45 درصد از شركت‌هاي پذيرفته شده در بازار سهام صادركننده و ارزآور هستند و تضعيف ارزش ريال، موجب شده تا انتظار براي رشد سودآوري اين شركت‌ها ايجاد شود. با اين وجود، واكنش خريداران سهام نسبت به جهش ارزش دلار به اعتقاد بسياري از كارشناسان بسيار خفيف‌تر از ميزان لازم بوده است. ريشه‌يابي مساله نشان مي‌دهد كه به علت عدم دريافت اطلاعات دقيق از سوي شركت‌هاي بورس، جزئيات سياست ارزي شركت‌ها و نرخی که تبدیل ارز بر اساس آن انجام می‌شود، برای سهامداران مشخص نيست؛ به ويژه آنكه ايجاد شكاف 40 درصدي بين نرخ دلار رسمي و بازار آزاد، سبب شده تا اين عامل موثر بر سودآوري شركت‌ها در دامنه گسترده‌ای قابل تغییر باشد.ابهام مزبور در حال حاضر نياز به ارسال گزارش‌هاي شفاف‌سازي از سوي ناشران بورس را دوچندان كرده است.


  شفاف‌سازي‌هاي ارزي در راه است
  معماي «نرخ تبديل دلار» در بورس تهران
  گروه بورس- عليرضا باغاني: هيچ كس فكرش را هم نمي‌كرد كه بازار ساكت و آرام ارز از ابتداي سال جاري تاكنون بتواند بيش از 50 درصد سود نصيب دارندگان دلار نمايد.
  اما گويا ورق روزگار چرخيده و اين بار قرعه به نام بازار ارز افتاده تا اسكناس‌هاي دو رنگ سبز و سفيد تحت عنوان دلار گوي سبقت را از بازارهاي رقيب در سال 90 به لحاظ رشد بربايند.
  به اين ترتيب، بورس رويايي سال‌هاي 88 و 89 كه سود حدود 230 درصدي را تا فروردين‌ماه امسال به سرمايه‌گذاران خود داده بود، در كنار ديگر بازارها همچون مسكن و طلا نظاره‌گر يكه تازي دلار شدند تا نوسانات برگ سبز در صدر توجه همه سرمايه‌گذاران بازارهاي مختلف قرار گيرد.
  ريشه‌يابي مساله حكايت از آن دارد كه نقدينگي شناور در كشور كه بر اساس آخرين آمار ارائه شده 330 هزار ميليارد تومان است، جاي مطمئني براي خود پيدا نكرده و در خلال بي‌اعتمادي‌هاي به وجود آمده در بازارهاي رسمي همچون بورس به ناچار به سمت بازارهايي غير‌رسمي همچون دلار روانه شده است. اين پول سرگردان در تركيب با انگيزه‌هاي سفته‌بازانه و سوداگرانه به رشد افسارگسيخته قيمت ارز، جذب مردم عادي به سوي خريد دلار، به هم‌ريختگي اوضاع اقتصادي و از همه مهم‌تر ايجاد چشم‌انداز مبهم در فضاي فعاليت‌هاي اقتصادي كشور منجر شده است.
  در اين شرايط، اهميت نوسانات ارز از آن جهت براي فعالان بازار سرمايه ايران با اهميت است كه بيش از 45 درصد از شركت‌هاي حاضر در بورس و فرابورس ايران ارزآوري دارند و در واقع صادركننده محسوب مي‌شوند. از اين‌رو، افزايش 500 توماني ارزش ارز رايج دنيا يعني دلار در برابر ريال تاثير قابل ملاحظه‌اي بر رشد حاشيه سود شركت‌هاي بورسي و فرابورسي خواهد گذاشت. اما سوال اساسي براي تحليلگران اين است كه شركت‌هاي صادراتي بورس، ارز خود را با چه نرخي تبديل مي‌كنند؛ نرخ مرجع و رسمي، بازار آزاد، ميانگين، مسافري يا نرخ‌هاي ديگر؟
  در اين زمينه شايعات مختلفي وجود دارد و هر يك از شركت‌ها هم نرخ خاص خود را براي تبديل دلار در بودجه ديده‌اند. بدين ترتيب به علت تاثير شگرف نرخ برابري دلار بر سودآوري شركت‌ها و احتمال زمان‌بر بودن ساماندهي بازار ارز، راهي جز شفاف‌سازي ارزي براي شركت‌هاي بورسي باقي نمانده است؛ معمايي كه حل آن، اين روزها به كليد رونق بورس تهران بدل شده است.
  ملاك بورس، نرخ مرجع است
  علي صالح‌آبادي رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با دنياي اقتصاد، ضمن تاكيد بر لزوم ساماندهي به بازار ارز گفت: تلاطم‌ بازار ارز در وضعيت كلي اقتصاد كشور اثرگذار است و بورس و شركت‌هاي بورسي هم از اين قاعده مستثني نيستند.
  اين مقام مسوول با بيان اينكه ملاك رسمي نرخ ارز در كشور، نرخ مرجع اعلام شده از سوي بانك مركزي است، گفت: اگر شركتي در بورس براساس نرخ ديگري غير از نرخ مرجع دلار نسبت به تبديل درآمدهاي صادراتي اقدام مي‌كند، اين موضوع را بايد شفاف‌سازي كند.
  او در پاسخ به اين سوال كه آيا در شرايط كنوني كه دلار در بازار ايران با چند نرخ معامله مي‌شود، شركت‌هاي ارزآور يا حتي ارز‌بر، نبايد در حركتي يكپارچه، سياست نرخ ارز خود را به صورت شفاف اعلام كنند؟ گفت: در حال حاضر موضوع تاثير نرخ ارز بر شركت‌هاي بورسي در حال بررسي است و اگر نيازي به شفاف‌سازي ارزي در بورس تهران احساس شود، اين موضوع در آينده‌اي نزديك عملي خواهد شد.
  شفاف‌سازي مي‌كنيم، اما...

  : در حال حاضر سهامداران بايد براساس آخرين بودجه ارزي شركت‌ها نسبت به تصميم‌گيري درخصوص سهام خود اقدام كنند، اما سازمان بورس اين برنامه را دارد تا به محض ايجاد ثبات نسبي در همين حال، مدير نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار از برنامه‌ريزي اوليه براي دريافت شفاف‌سازي ارزي از شركت‌هاي پذيرفته شده در بازار سرمايه ايران خبر داد.
  امير حمزه‌مالمير در گفت‌وگو با دنياي اقتصاد با بيان اينكه براي شفاف‌سازي ارزي، نرخ دلار بايد به ثبات لازم برسد، گفت: قيمت همه ارزها به ويژه دلار ظرف ماه‌هاي گذشته با نوسانات بسيار زيادي مواجه شده است و هم‌اكنون چند نرخ مختلف براي ارز در كشور وجود دارد در حالي كه مشخص شدن دقيق نرخ دلار در بودجه شركت‌ها نياز به ثبات نرخ ارز در كشور دارد.
  وي افزود: در حال حاضر تقريبا همه شركت‌هاي ارزآور و ارزبر موجود در بازار سرمايه در صورت‌هاي مالي خود و پيش‌بيني‌هايي كه به سازمان بورس ارائه كرده‌اند، دارايي‌ها و بدهي‌هاي ارزي را به طور مشخص و دقيق اعلام كرده‌اند و سهامداران با بررسي و تحليل صورت‌هاي مالي شركت‌ها مي‌توانند به راحتي تاثير نوسانات نرخ ارز بر شركت مورد نظر را بررسي كنند.
  او در برابر اين سوال كه در وضعيت فعلي، سياست ارزي برخي از شركت‌ها تغيير كرده و شركتي همچون ملي مس براساس نسبت به گرفتن نرخ ميانگين ارز رسمي و آزاد در فروش اقدام كرده است، گفت: از نظر سازمان پيش‌بيني‌اي پذيرفتني است كه به طور قابل اتكا به بازار اعلام شود؛ به عنوان مثال در حالي كه دلار روزانه 200 تومان نوسان دارد، چگونه مي‌توان به برآورد دقيقي از نرخ دلار و ميانگين دو بازار آزاد و رسمي آن دست يافت؟
  فقط هم به صادرات فكر نكنيد!
  مالمير با بيان اينكه در گزارش‌هاي مالي ارائه شده از سوي شركت‌ها، نوع ارز مورد استفاده و نرخ ارز به طور دقيق اعلام شده است، گفت: هرگونه تغيير استراتژي ارزي كه حاشيه سود شركت را متاثر مي‌كند، بايد شفاف‌سازي شود و شركت‌ها بايد اعلام كنند كه وضعيت ارزآوري و ارزبري آنها چگونه و بر مبناي چه نرخي است.
  وي تاكيد كرد: برخي از شركت‌هايي كه دلار خود را براساس نرخ آزاد تسعير مي‌كنند، اساسا ارز حاصل شده از محل صادرات را وارد كشور نمي‌كنند و ارز آنها در مبادي گمركي مانده و در قالب خريد تجهيزات خارجي وارد كشور مي‌شود. بر اين اساس، تفاوت نرخ ارز در برخي از شركت‌ها خود را در قالب خريد تجهيزات نشان مي‌دهد و تاثير مثبتي بر حاشيه سود ندارد. از اين رو، سهامداران از ياد نبرند كه شركت‌هاي صادركننده به همان ميزاني كه صادرات قابل توجهي دارند، واردات آنها هم كم نيست.
  مدير نظارت بر ناشران سازمان بورس از ورود نهاد نظارتي بازار سرمايه به مبحث نرخ ارز شركت‌هاي بورسي و فرابورسي سخن گفت و افزوددر بازار ارز نسبت به دريافت اطلاعيه‌هاي جداگانه شفاف‌سازي ارزي از شركت‌ها اقدام كند، اما زمان انجام اين كار فعلا مشخص نيست.

  از افزايش نرخ تا بي‌ثباتي در بازار ارز
  در همين حال، رضا قهرماني تحليلگر بازار سهام نيز درباره تاثير نوسانات نرخ ارز بر شركت‌هاي بورسي گفت: افزايش ارزش دلار نه تنها مضر نيست، بلكه براي بازاري همچون بورس تهران كه حدود 45 درصد از ارزش آن مربوط به صنايعي است كه داراي صادرات بيشتر از واردات هستند، موجب افزايش سودآوري شركت‌ها و به تبع آن بهبود وضعيت سهام مي‌شود؛ ولي نوسانات شديد ارز حتي اگر به صورت صعودي باشد، براي فعالان بورس مضر است.
  به گفته وي، آنچه در حال حاضر بر روي اقتصاد ايران سايه‌افكنده است بي ثباتي نرخ ارز است كه منجر به بي اعتمادي فعالان اقتصادي شده است. اين موضوع با افزايش ريسك در نهايت كاهش تجارت و انگيزه فعاليت اقتصادي را دربردارد. همچنين، در اقتصاد ايران به دليل اينكه ابزارهاي پوشش ريسك براي نرخ ارز وجود ندارد، اين تاثير مخرب بيشتر است و نوسانات شديد ارز باعث افزايش ريسك بين همه فعالان اقتصادي (چه صادركننده و چه واردكننده) مي‌گردد.
  تفاوت بين افزايش و بي‌ثباتي در نرخ ارز و تاثيرات آن بر روي بورس طي يك سال گذشته به خوبي قابل مشاهده است. به عنوان مثال، زماني كه بانك مركزي براي اولين‌بار نرخ دلار را در اواسط خرداد ماه 90 حدود 1000 ريال افزايش داد، اين امر سبب اقبال بازار به سهام شركت‌هايي شد كه داراي صادرات بودند، چرا‌كه اين افزايش اين اميد را بين سهامداران زنده كرد كه نرخ ارز به يك ثبات در جهت افزايش برسد. اما در حال حاضر هرچند ارزش دلار به نسبت آن ماه‌ها حدود 4000 ريال بيشتر مي‌باشد ولي بي ثباتي و نوسانات آن سبب مي‌گردد كه تحليل شركت به لحاظ تاثيرات نرخ ارز و تصميم‌گيري منطقي سرمايه‌گذاران سخت شود. در اين وضعيت سهامدار ترجيح مي‌دهد كه هيچ اقدامي در بورس انجام ندهد كه نتيجه آن حاكميت ركود بر بازار خواهد بود.
  رشد دلار در بازار آزاد چه تاثيري بر سهام مي‌گذارد؟
  اين كارشناس بازار سرمايه در برابر اين سوال كه آيا شركت‌هاي بورسي صادراتي از افزايش نرخ دلار در بازار آزاد به طور مستقيم منتفع مي‌شوند؟ گفت: به طور حتم اين افزايش نرخ دلار در بازار آزاد، شركت‌هاي صادر‌كننده بورسي را تحت تاثير قرار مي‌دهد. با بررسي صورت‌هاي مالي ميان دوره اي شركت‌هاي صادر‌كننده در سال جاري مي‌توانيم به اين موضوع پي ببريم كه نرخ تبديل ارز ناشي از درآمد شركت‌هاي صادركننده بورسي بيشتر از نرخ ارز مرجع است كه اين موضوع بيان‌كننده آن است كه نرخ دلار آزاد، وضعيت درآمدي شركت‌ها را تحت تاثير قرار مي‌دهد. اما آنچه راجع به شركت‌هاي صادركننده مبهم است، آثار غير‌مستقيم ناشي از اين افزايش ارزش دلار مي‌باشد؛ اينكه يك شركت در چه زماني دلار خود را به ريال تبديل كرده است، آيا مديريت شركت با توجه به اين نوسانات شديد ارز اقدام به فروش كرده و يا جهت انتفاع بيشتر مبادرت به تاخير در فروش كرده است؟ همچنين آيا مبادلات شركت مورد بحث بر اساس قيمت بازار آزاد است يا با نرخي بين بازار آزاد و نرخ مرجع تبديل ارز را انجام مي‌دهد؟ اما ابهام مهم‌تر اين است كه آيا شركت‌ها در وصول درآمد ارزي خود به دليل تحريم با مشكل مواجه مي‌شوند يا خير؟ اين مواردي است كه به صورت غير‌مستقيم تصميم‌گيري راجع به وضعيت شركت‌ها را سخت مي‌كند و به طور حتم شفاف‌سازي از سوي شركت‌ها مي‌تواند به بهبود اين وضعيت و بازگشت آرامش به بازار كمك بسزايي نمايد.
  آيا بازار درست فكر مي‌كند؟
  او در پاسخ به پرسشي ديگر مبني بر اينكه تصور بازار سهام در حال حاضر از نرخ تبديل ارز شركت‌ها چيست و آيا نرخ تبادل با دلار آزاد در قيمت‌گذاري سهام لحاظ شده است؟ گفت: مي‌توان گفت كه تغييرات نرخ ارز كه اخيرا رخ داده به دليل عدم اطمينان و نوسانات شديد كمتر از حد ميزان در تصميم‌گيري سهامداران اعمال شده است. يعني قيمت سهام متناسب با افزايش قيمت ارز، رشد نكرده است. همان‌طور كه قبلا بيان شد، نرخ تبديل ارز براي شركت‌ها بورسي و با توجه به بررسي صورت‌هاي مالي ميان دوره‌اي بيشتر از نرخ مرجع بوده، اما اينكه آيا اين نرخ تبديل معادل نرخ بازار آزاد بوده يا كمتر، نياز به شفاف‌سازي از سوي شركت‌هاي بورسي دارد. البته آنچه عموم مديران شركت‌ها در مجامع ادعا مي‌كنند، قيمتي معادل حد وسط نرخ مرجع و نرخ بازار آزاد مي‌باشد؛ ولي اينكه اين نرخ دقيقا چه رقمي و چند درصد كمتر از نرخ بازار آزاد مي‌باشد در ابهام است. به طور حتم، اگر بازار نرخ تبديل ارز شركت‌ها را مي‌دانست، تصميم‌گيري در مورد وضعيت آتي شركت‌ها آسان‌تر مي‌شد. به عنوان مثال، شركتي مثل پتروشيمي پرديس داراي 426 ميليون دلار درآمد صادراتي مي‌باشد كه در پيش‌بيني‌هاي خود نرخ تبديل ارز را 11880 ريال در نظر گرفته است و حالا با فرض دلار 15000 ريال درآمد شركت به ازاي هر سهم تقريبا 1320 ريال بيشتر مي‌شود! اما به دليل عدم اطمينان به نوسانات نرخ دلار، اين سهم اقبال شايسته‌اي را تجربه نمي‌كند.
  قهرماني درباره اينكه در صورت اعمال نرخ‌هاي دلار 1500 توماني در سودآوري شركت‌هاي صادراتي بعضا تعديلات سود 100 درصدي در انتظار آنهاست، در حالي كه قيمت سهام در ركود كامل است، گفت:‌ اين عدم واكنش از سوي بازار دلايل مختلفي دارد و همه آن را نمي‌توانيم ناشي از عدم توجه به تغييرات نرخ دلار بدانيم. بازار ما به دليل مسايل سياسي داخلي و خارجي از قبل داراي ركود بوده است و شايد اين رفتار سهامداران و عدم توجه به تاثيرات مثبت افزايش نرخ دلار بر روي شركت‌هاي بورسي را بتوان ناشي از عدم اطمينان سهامداران به وضعيت كلي بازار دانست كه بيشتر از نگراني‌هاي سياسي است. علاوه بر اين، آنچه تصميم‌گيري راجع به تاثير افزايش نرخ دلار را مشكل مي‌سازد، نوسانات شديد نرخ ارز است. در اين بازار، نرخ دلار در يك روز به رقم 18000 ريال مي‌رسد و فرداي آن روز تا 15900 ريال كاهش پيدا مي‌كند؛ در اين موقعيت بي‌ثبات، به طور حتم، عدم واكنش به نوسانات نرخ ارز از سوي سهامداران كاملا عادي و عاقلانه است.
  موضوع ديگري كه بايد به آن اشاره كرد، تاخير جهت تعيين تاثيرات افزايش نرخ ارز بر روي بازدهي بازار است. در يك بازار عقلايي تاثير تغييرات نرخ ارز به شكل همزمان نبايد بر روي قيمت سهام تاثير بگذارد، بلكه پس از وقفه‌اي اثرگذار خواهد بود. هر چه اين وقفه بيشتر باشد، ارتباط و همبستگي بين بازدهي سهام و تاثيرات نرخ ارز پس از اطمينان معامله‌گران از ثبات قيمت‌هاي جديد ارز شديدتر مي‌گردد.
  لطفا شفاف‌سازي كنيد!
  اين تحليلگر بازار سرمايه در برابر اين سوال كه چرا شركت‌هاي بورسي اقدام به شفاف‌سازي ارزي نمي‌كنند و آيا در حال حاضر نبايد سازمان بورس مانند مساله هدفمندي يارانه‌ها از شركت‌ها گزارش شفاف‌سازي بخواهد؟ گفت: طبق ماده 15 دستور‌العمل «افشاي اطلاعات شركت‌هاي ثبت شده نزد سازمان بورس» اگر موضوع مورد افشا پيوسته در حال تغيير باشد، شركت‌ها الزامي به افشاي اطلاعات ندارند؛ بنابراين، عدم شفاف‌سازي شركت‌هاي بورسي با توجه به نوسانات پيوسته ارز قابل قبول است. اما در اينجا سازمان بورس مي‌بايد اطلاعاتي همچون تحليل حساسيت سود شركت بر اساس تغييرات نرخ ارز، نرخ تبادل ارز (آزاد يا رسمي)، اثر تحريم‌هاي بين‌المللي روي مبادلات صادراتي و وارداتي شركت‌ها و... را از شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس درخواست كند تا آنها ملزم به افشاي اطلاعات شوند.
  اجازه دهيد مثالي ذكر كنم؛ سهامي مثل گل‌گهر در حدود 3 ماه به دليل تاثيرات پرداخت حق پروانه به ايميدرو بسته است، كه نهايتا 130 ريال بر سودآوري آن تاثير دارد. اين در حالي است كه شركتي مثل پتروشيمي خارك داراي درآمدي معادل 360 ميليون يورو در سال مي‌باشد و افزايش 1000 ريال در نرخ يورو درآمد هر سهم شركت را 360 ريال افزايش مي‌دهد كه به مراتب تاثير شگرف‌تري نسبت به ابهام سنگ‌آهني‌ها دارد. در اين ميان، شركت‌هايي كه داراي واردات يا بدهي ارزي مي‌باشند هم با ابهام در وضعيت خود مواجه هستند. به عنوان مثال، شركت دارويي اكسير كه حدود 60 درصد از مواد مستقيم آن از خارج وارد مي‌شود و تنها 8 درصد فروش صادراتي دارد، به طور حتم افزايش نرخ ارز بر روي اين شركت تاثير منفي دارد يا شركت خودرويي همچون گروه بهمن كه تقريبا 70 درصد از منابع مواد اوليه آن وارداتي است در معرض آسيب از نرخ ارز است. در اين ميان، عدم توجه سازمان بورس به شفاف‌سازي فوري وضعيت ارزي شركت‌ها كه تاثير بسزايي بر هزينه‌ها و درآمدهاي تعداد زيادي از شركت‌ها دارد، ابهامي است كه در صورت تداوم، مسوولان بورس بايد نسبت به آثار آن بر نوسان قيمت سهام پاسخگو باشند.
  نقش شفاف‌سازي ارزي در آرام گرفتن دلار
  قهرماني در پايان به چشم‌انداز بورس تهران اشاره و تصريح كرد: افزايش نرخ دلار تاثير واقعي خود را در سال آينده بر بورس خواهد گذاشت. در حال حاضر و با توجه به اين نوسانات شديد ارزي نبايد انتظار داشته باشيم تصميمي قاطعانه از سوي فعالان بورس در جهت خريد سهام صورت بگيرد. از سوي ديگر، بايد در نظر داشت در شرايط كنوني، تنها بحث افزايش نرخ دلار درميان نيست. يك ابهام مهم مربوط به توانايي شركت‌هاي صادراتي جهت انجام مبادلات بين‌المللي و وصول ارزهاي صادراتي است. براي سرمايه‌گذاران در حال حاضر وصول مطالبات ارزي شركت‌ها و هزينه پرداختي آنها جهت تبديل نرخ ارز با توجه به مسائل تحريم كاملا نامشخص است؛ اگر شركتي نتواند درآمد صادرات خود را وصول نمايد، مزيت خود را از دست مي‌دهد. بنابراين، شفاف‌سازي شركت‌هاي بورسي مي‌تواند ابهامات سرمايه‌گذاران را از بين ببرد و اين موضوع به نفع كشور است. وقتي بورس ما داراي شفافيت كامل باشد، نقدينگي موجود مي‌تواند به جاي روانه شدن به بازار ارز، جذب سهام شركت‌هاي بورسي شود كه از افزايش نرخ ارز منتفع مي‌گردند. در اين صورت، نقدينگي سرگردان به كمك توليد و بازار مالي آمده و كار دشوار مسوولان در مهار اسب افسارگسيخته ارز نيز آسان‌تر مي‌شود.

صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

بازدید کنندگان با جستجوی این صفحه را پیدا کرده اند:

وضعيت دلار

وضعیت قیمت دلاردرروزهای اینده

وضعیت دلار در کشوروضعیت دلارقيمت سكه ودلاردرروزهاي ايندهروش تبدیل تومان کشوربه ارز هند چین29اسفند میزان ارز مسافری به مسافران ترکیهآخرین وضعیت دلاروضعیت دلاردرآیندهبررسی قیمت دلاردرایندهبررسی روند تغییرات نرخ ارز در منابع و مصارف بودجه دولت در سال 88وضعیت قیمت دلارفایل اکسل نوسانات قیمت روزانه ارز از ابتدای سال 90برنامه آنلاین تبدیل دلار به تومانتبدیل ریال به دلار در اکسلتبدیل دلار به ریال در برنامه اکسلپیشبینی قیمت دلاردرروزهای آینده در بازارتهران برنامه تبدیل دلار به تومان انلاینآیاقیمت دلارفقط درایران نوسانوضعيت قيمت دلاردرروزهاي آتيچگویه از قیمت ارز آزاد در تهران آگاهی پیدا کنیم نرخ دلار آزاد 140190فایل اکسل تسعیر ارزوضعیت دلار ینقیمت دلار 29اسفند 1391دلار دوهزار و پانصد تومانی در ایراندلارکاهش میابدیانهوضعیت دلار چه می شودسقوط دلاردراينده نزديكسیر نزولی دلار تا کی ادامه می یابد

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

اکسل آنلاین مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •